



2016/17. õppeaastal õpiti 131 koolis liitklassides. Mida tähendab õpe liitklassis? Kuidas liitklassi suhtuda? Unipiha algkooli direktor Eha Jakobson vastab sellele küsimusele nii: „Ühiskonnas tegutsevad eriealised inimesed koos. Nii tööl kui ka kodus. Miks peaksid koolis olema õpilased jaotatud vanuse järgi? Liitklassis õpivad erineva vanuse ja võimekusega lapsed tavaklassist rohkem koostööd tegema. Liitklassis oodatakse igalt lapselt ka tavalisest rohkem iseseisvust.”
Mis on ikkagi ELõK?
Juba 2016. aastal tekkis Meeri Kuustemäel ja Monika Peetsmannil mõte luua liitklasside õpetajaid ühendav kogukond. Eestis on nii õpetajate liit kui ka aine- ja klassiõpetajate liidud, kuid teadaolevalt ei olnud siis ühtegi ühendust, mis koondaks Eestis tegutsevaid liitklassiõpetajaid. Tegutseb küll Johannes Käisi selts, kelle üks põhieesmärke on Johannes Käisi pedagoogilise pärandi uurimine ja propageerimine. Johannes Käisi põhimõtted sobivad ka liitklassidele, kuid ELõK plaanib lähtuda ka teistest eriealiste pedagoogika alustaladest.
Mida on ELõK juba teinud?
Alates 2016. aasta sügisest on organiseeritud kaks koolituspäeva liitklassides õpetavatele õpetajatele. Esimene kohtumine toimus 2016. aasta novembris ja teine 2017. aasta augustis. Kolmandat korda saadakse kokku oktoobris. Koolituspäeva eesmärk on tugevdada liitklassiõpetajate kogukonna ühtsustunnet ja luua võimalusi üksteise toetamiseks. Need koolitused näitasid, et õpetajatel on suur huvi eriealiste pedagoogika teema vastu.
Koolitus Unipiha algkoolis
Selle aasta 10. augustil toimus Unipiha algkoolis eriealiste pedagoogikat ja karjääriõppe teemasid käsitlev koolituspäev. Päeva toimumist toetas SA Innove Euroopa sotsiaalfondist programmi „Õpetajate ja haridusasutuste juhtide professionaalse arengu edendamine koostöövõrgustike kaudu” raames.
Koolituspäeval tutvustas Unipiha algkooli direktor Eha Jakobson eriealiste pedagoogika põhitõdesid. Virve Kinkari juhendamisel said osalejad teada, kuidas tegelda karjääriõpetusega esimeses kooliastmes ning kuidas lõimida karjääriõpet ainetundidesse liitklassi tingimustes. Koolituspäev lõppes Eesti liitklassiõpetajate kogukonna (lühend ELõK) asutamiskoosolekuga. Alates 5. septembrist on ELõK ametlikult registreeritud mittetulundusühinguna.
Kogukonna eesmärk on toetada õpetajaid, kes õpetavad liitklassides. Ühtsuses peitub jõud ja koos tegutsedes muudame liitklassides õpetamise kõigi jaoks huvitavaks kogemuseks.
Millised plaanid on edasiseks?
Praegu on ELõK-i eesmärk soodustada liitklassiõpetajate üheskoos tegutsemist ja üksteise toetamist. Juba 25. oktoobril leiab Suure-Jaani kooli Vastemõisa õppekohas aset ELõK-i järgmine koolituspäev, mille toimumist toetab SA Innove ja Euroopa sotsiaalfondi toetusprogramm.
Kust saab täpsemat infot ELõK-i kohta?
Meie tegemistest saab täpsemat infot veebilehelt https://sites.google.com/site/liitklassiopetajatekogukond/
Eesti liitklassiõpetajate kogukonnaga võib ühendust võtta e-aadressil eesti.liitklassiopetajad@gmail.com.